O stresujących sytuacjach podczas gdy wybierasz się samolotem i jak ich uniknąć. Część druga.

07:50:00

Witajcie Kochani!

        Zgodnie z obietnicą z mojego niedzielnego posta dziś przychodzę do Was z drugą częścią podpowiedzi jak radzić sobie podczas naszych pierwszych podniebnych podróży. Wszystkich, którzy nie widzieli poprzedniego wpisu zapraszam tutaj na pierwszą część wpisu. A teraz czas na kontynuację, czyli latanie:)  Dzień wylotu


Pamiętaj o tym żeby zostawić sobie zapas czasu, zwłaszcza jeśli musisz dojechać na lotnisko. Po pierwsze jak przy każdej podróży należy wziąć pod uwagę konieczność korków i postojów. Drugą sprawą są sytuacje na lotnisku, których rozwiązanie może kosztować chwilę czasu m.in.:
1. Zatrzymanie walizki przy kontroli granicznej - gdy zastosujesz się do moich wcześniejszych uwag zapewne nie będziesz mieć problemu przy kontroli walizki. Zdarza się jednak, że nie wszystko przebiega gładko i to właśnie Twoja walizka trafia do szczegółowej kontroli.
2. Szczegółowa kontrola osobista - druga sytuacja dotyczy szczegółowej kontroli osobistej na lotnisku.
3. Konieczność wniesienia opłaty za nadbagaż- warto mieć kilka ekstra minut na ewentualna opłatę za nadbagaż, również za ten podręczny już w czasie przed odprawą naziemną. Gdy dotrzesz na odprawę naziemną wcześniej i pracownik obsługi lotu stwierdzi, że Twój bagaż jest zbyt duży lub niewymiarowy będziesz zmuszony do zapłaty ekstra.
Źródło:pixabay.com

Dokumenty
1.Zabierz ze sobą i paszport i dowód osobisty nawet jeśli podróżujesz tylko w granicach UE. Powody są dwa. Po pierwsze na lotnisku możesz zostać poproszony o dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem. Jeśli podróżujesz wyłącznie z dowodem osobistym weź prawo jazdy bądź inny dokument. Posiadanie dwóch dokumentów pozwoli Ci także wybrać krótszą kolejkę przy odprawie granicznej na lotnisku docelowym, o ile taka możliwość istnieje. Przykładowo na lotnisku Londyn Stansted albo Luton pasażerowie są kierowani do kontroli granicznej do 3 kolejek: dla posiadaczy dowodów osobistych, dla posiadaczy paszportów i dla posiadaczy paszportów elektronicznych.
Znaczek przekreślonego prostokąta z kółkiem wewnątrz oznacza, że masz paszport elektroniczny (zdjęcie biometryczne) i możesz skorzystać z kontroli elektronicznej.

Stoiska do kontroli elektronicznej na lotnisku Londyn Stansted

                2. Boarding pass czyli nasza karta pokładowa to kolejny niezbędny w podróży dokument. Możemy ją wydrukować w domu, lub za pomocą specjalnej aplikacji ściągnąć na telefon. Jak dla mnie opcja druga jest bardziej wygodna. Nie musimy bowiem za każdym razem szukać i rozkładać kartki na której mamy wydrukowana kartę pokładową. Z drugiej strony rozumiem wszystkie osoby, które martwią się złośliwością rzeczy martwych i boją się, że komórka zacznie szwankować w najmniej oczekiwanej chwili. Wtedy najlepiej wziąć wydruk, chociażby tylko jako dodatkowe zabezpieczenie.

Na lotnisku
Po przejściu przez kontrolę graniczną w pierwszej kolejności sprawdź wyświetlaczu swój numer lotu i godzinę odlotu. Może zdarzyć się tak, że numer bramki do której musisz się skierować na odprawę naziemną będzie już wyświetlony. Wówczas jak najszybciej odnajdź swoją bramkę. Nie stresuj się. Wszystkie lotniska są dobrze oznaczone, do bramek kierują specjalne strzałki i tablice z wyświetlaczami. Zawsze też możesz poproście o pomoc innych podróżujących lub w punkcie informacji dla turystów. Jeśli na tablicy nie ma jeszcze wyświetlonego numeru bramki, bądź co gorsza widnieje tam informacja o opóźnieniu (delayed) albo lotu będziesz musiała cierpliwie czekać na rozwój sytuacji.  Po odnalezieniu bramki, przejdziesz przez odprawę naziemną, a później prosto do samolotu.

Źródło:pixabay.com

W samolocie
Jest kilka sposób na umilenie sobie czasu w samolocie. Możesz zabrać ze sobą poduszkę zwykłą bądź tzw. rogalik, dzięki, któremu będziesz mogła się wygodnie oprzeć, a nawet zdrzemnąć. Jeśli nie potrafisz zasnąć weź ze sobą słuchawki i telefon, tablet albo laptop na którym możesz oglądać film, słuchać muzykę albo czytać książkę. Możesz także wziąć książkę w formie papierowej albo magazyn do poczytania. Możliwości jest wiele. W ostateczności możesz się skupić na podziwianiu widoków przez okienko samolotu.


Może się zdarzyć, że będziesz siedzieć obok osób, które zachowują się w jakiś sposób niewłaściwie, przez co Twój lot staje się uciążliwy np. spożywają spore ilości alkoholu. Pamiętaj, że wówczas zawsze możesz zapytać obsługę, czy nie ma gdzieś dodatkowego wolnego miejsca.
Momenty, które nie należą do najprzyjemniejszych podczas lotu to start, lądowanie i ewentualne turbulencje. Podczas startu samolot bardzo szybko przyśpiesza do dużej prędkości, wzbija się w niebo przez co wgniata nas w fotel, możemy mieć ból głowy lub uczucie ciśnienia w uszach. Jeśli takie sytuacje zdarzały Ci się wcześniej bardzo prawdopodobne, że dopadną Cię podczas lotu, bądź więc przygotowana. W czasie lotu mogą się zdarzyć turbulencje. Trzeba wówczas zapiąć pas i pozostać na swoim miejscu. Lądowanie wiąże się ze zmniejszaniem prędkości samolotu i zejściem na ziemię, co wygląda mniej więcej tak jak na poniższym filmiku.  

Po wylądowaniu
Siedź spokojnie w samolocie dopóki się nie zatrzyma i nie usłyszysz informacji o możliwości wstania z miejsca. Gdy drzwi samolotu się otworzą i obsługa da sygnał do wyjścia weź swój bagaż podręczny i ruszaj do kontroli granicznej. Tak jak wspomniałam wcześniej są lotniska, na których mamy kilka rodzajów kontroli granicznej w zależności od dokumentu jaki posiadasz. Jeśli jest to dowód osobisty lub zwykły paszport idziesz do tradycyjnej kontroli granicznej przy okienku. Jeśli zaś posiadasz paszport elektroniczny idziesz do specjalnego urządzenia kontrolnego, gdzie po przeskanowaniu paszportu przechodzisz przez bramkę. Obsługa tego urządzenia jest banalnie prosta, a kontrola graniczna przebiega znacznie sprawniej i w moim odczuciu mniej stresującą niż w przypadku tradycyjnej kontroli. Wystarczy stanąć w odpowiedniej odległości od urządzenia, zeskanować swój paszport na stronie gdzie znajduje się nasze zdjęcie i patrzeć prosto w kamerkę urządzenia. Po chwili bramka się otworzy i kontrola jest zakończona.

Jeśli nadal masz wątpliwości
Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z bagażem, odprawą online, opłatami itp. Sprawdź stronę internetową przewoźnika z którym będziesz podróżować, ale czytaj wszystko bardzo dokładnie i wnikliwie. Ryanair posiada swój kanał na youtube, gdzie możesz prześledzić czynności takie jak np. odprawa on-line krok po kroku.
Uff i tym sposobem dotarliśmy do końca tego przydługiego wpisu. Mam nadzieję, że był on interesujący i będzie dla Was pomocny. A Wy macie jakieś sposoby na usprawnienie podróży samolotem? Macie za sobą nieprzyjemne doświadczenia związane z takową, bądź wręcz przeciwnie zawsze wszystko szło gładko?

Pozdrawiam serdecznie
Joanna


Dziękuję za każdy like, udostępnienie lub komentarz - to bardzo dużo dla mnie znaczy, a także pozwala mi odnaleźć moje czytelniczki i odwiedzić ich blogi. Za każdą Waszą aktywność staram się odwdzięczyć :) Jeśli chcesz, żebym odpowiedziała na Twój komentarz zostaw komentarz z opcją replay, w innym przypadku nie zawsze mam możliwość odpowiedzi. Dziękuje :)

You Might Also Like

6 komentarze

Najnowsze wpisy

Szukaj w tym blogu

Blog Archive

POLUB MNIE NA FACEBOOKU