O stresujących sytuacjach podczas gdy wybierasz się samolotem i jak ich uniknąć. Część pierwsza.

20:18:00

Witajcie Kochani !

Jak dziś pamiętam swój pierwszy lot samolotem. Ekscytacja i ciekawość zmieszana z niepokojem i obawą jak to wszystko będzie. Wszak lot samolotem i cała otoczka związana z podróżą powietrzną może być stresująca. Na dzień dzisiejszy mam za sobą już sporo podróży samolotem i nie wywołują one we mnie już tak silnych emocji jak kiedyś. Między innymi dlatego, że miałam wiele różnych doświadczeń związanych zarówno z lotem jak i odprawą na lotnisku. W dzisiejszym wpisie zabrałam dla Was wszystkie swoje doświadczenia, wnioski, tricki i spostrzeżenia związane z lataniem. Wyszło tego na tyle dużo, że wpis podzieliłam na dwie części. Mam nadzieję, że przyda się on wszystkim wyruszającym w pierwsza podniebną podróż, ale nie tylko. Mój wpis dotyczyć będzie tanich linii lotniczych, gdyż te właśnie najczęściej wybieram. Nie widzę sensu przepłacania za lot :) Zapraszam serdecznie.


Rezerwacja lotu. Kiedy najtaniej?

Zarezerwuj swój lot jak najwcześniej. Ja robię to 3 miesiące, a czasem nawet 6 miesięcy wcześniej. Zazwyczaj bilety kupione wcześniej są dużo tańsze od tych które nabędziemy na ostatnią chwilkę. Warto też szukać promocji, zniżek. Zdarzają się też atrakcyjne oferty last minute. Ja osobiście wolę jednak mieć wszystko zaplanowane i przygotowane wcześniej.

O której godzinie najlepiej lecieć?

Moim zdaniem najlepiej wybrać pierwszą poranną podróż, bądź też lot późno wieczorem. Dlaczego? W tych godzinach lotnisko jest najmniej zatłoczone. Podróżując rano bądź wieczorem nigdy nie napotkałam się również na problemy na lotnisku, z bagażem bądź odprawą. Zdarzyło mi się to niestety przy podroży w środku dnia. Pracownicy lotniska, załoga naziemna to też ludzie i zdarza im się trochę spóźnić/zaspać/być zmęczonym. Gdy taka sytuacja ma miejsce przykładowo odprawa przebiec musi bardzo sprawnie (co oczywiście jest korzystne dla nas, bo nikt się nie przyczepia się tak bardzo np. do rozmiaru naszego bagażu). Jeśli musimy dojechać do lotniska wybierając poranny lub wieczorny lot unikniemy korków w ciągu dnia, które przy przyjeździe np. do Londynu mogą być nawet godzinne. Oczywiście wiąże się to z niedogodnością w postaci konieczności wstania wcześnie rano, bądź wieczornego zmęczenia. Jednak dla mnie i to ma swój plus. Im bardziej jestem niewyspana tym szybciej zasypiam na pokładzie samolotu, a sen to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie czasu na pokładzie samolotu.

Walizka. Wymiary, waga, kolor.

Źródło:pixabay.com
Czyli niezbędnik każdego podróżnika. Zaraz po zakupie biletu ( nie ma oczywiście problemu by zrobić to wcześniej) należy wyposażyć się w walizkę bądź walizki, w zależności od tego jak daleko i na jak długo wybieramy się w podróż. I tutaj bardzo istotna kwestia. Przed zakupem sprawdź dokładnie dopuszczalny rozmiar bagażu jaki stosują linię lotnicze z jakimi zamierzasz podróżować. Każda z tanich linii lotniczych ma inne wymiary bagażu podręcznego i lukowego, a także inne zasady wnoszenia na pokład rzeczy osobistych. Kupując walizkę warto ją sprawdzić z centymetrem w ręku. Serio! Na lotnisku znajdują się specjalne standy z wzornikiem wielkości bagażu. Jeśli przy odprawie zostaniesz poproszona o umieszczenie tam swojej walizki i będzie ona zbyt duża zmuszona będziesz do zapłaty za nadbagaż. Za duża nawet o jeden cm. Dopłata za bagaż podręczny przy odprawie jest wysoka (40 funtów/euro Wizzair, 50 funtów Ryanair), czasem może przekroczyć cenę biletu w obie strony. Kolejną rzeczą jest konieczność sprawdzenia wagi naszej walizki. Tutaj bardziej dokładnie sprawdzany jest bagaż idący do luku. Waga pojedynczej sztuki nie może przekroczyć 15 lub 20 kg (Ryanair), bądź 32 kg (Wizzair) . Za dodatkowe kilogramy trzeba będzie zapłacić (10 funtów za każdy kg (Ryanair). 
Oprócz wielkości bagażu podręcznego sprawdź też wielkość i zasady wnoszenia na pokład rzeczy osobistych np. torebki, torby na laptopa bądź kamerę. W Ryanair oprócz walizki możesz wziąć ze sobą na pokład torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm. Bagaż podręczny ma podany maksymalne wymiary 55 x 40 x 20 cm (Każdy pasażer* może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm.).  W Wizzair możesz zabrać ze sobą jedynie jedną walizkę podręczną o znacznie mniejszym rozmiarze 42 X 32 X 25 CM, a rzeczy osobiste (wymiary 40 X 30 X 18 CM) możesz wziąć ze sobą jedynie gdy wykupisz priorytet odprawy. Ponadto bagaż podręczny dzieli się na mały (42 X 32 X 25 CM, w cenie biletu) i duży (56 X 45 X 25 CM, za który płaci się ekstra).
Ostatnią rzeczą, która dotyczy walizki, a pomoże nam przy jej późniejszym szybszym znalezieniu na taśmie odbioru bagażu jest kolor walizki. Zakup taki kolor, który będzie rzucał się w oczy na czarnej taśmie do odbioru bagażu. 90% walizek to kolor czarny, szary, granatowy, ciemno zielony lub inny ciemny. Żółte, czerwona, pomarańczowe bagaże na tym tle szybko się wyróżnią, a Ty będziesz mogła szybko przejść do odprawy granicznej. Uwaga dotyczy też podręcznych walizek, które zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Zdarza się bowiem, że na lotnisku zostaniemy poproszeni bądź zmuszeni do umieszczenia bagażu podręcznego w luku barażowym.

Pakowanie walizki/ przezroczysta foliowa torebka na płyny.

Pewnie wiele z Was niechętnie to przeczyta, ale to co się sprawdza w podróży to absolutny minimalizm, zarówno jeśli chodzi o odzież jak i kosmetyki. Zabierz ze sobą tylko to, co do czego masz pewność, że znajdzie swój użytek podczas wyjazdu. W Internecie znajdziesz wiele tricków na najefektywniejsze wykorzystanie swojej walizki np. pakowanie ubrań w ruloniki. Kosmetyki kolorowe sypkie tj. np. cienie, róże, bronzery spakuj do walizki. Te w formie płynnej trzeba będzie ograniczyć do zawartości foliowej torebki o wymiarach 20X20 cm.  Torebkę taką najlepiej przygotować sobie jeszcze w domu, wówczas unikniemy nerwowego przepakowywania zawartości naszej kosmetyczki na lotnisku. Zapewne większość z Was wie, że opakowanie jednego produktu w formie płynnej nie może przekraczać 100 ml, a łączna liczba wszystkich płynów 1000 ml, albo pojemności foliowej torebki. Nie pakuj do foliowej torebki zbyt wielu produktów. Torebkę ta trzeba oddać do kontroli na tzw. taśmę. Jednocześnie każdy podróżujący przechodzi przez bramkę do wykrywania metali, więc na moment tracisz kontakt ze swoim bagażem. Jeśli urzędnik celny stwierdzi, że w Twojej torebce jest zbyt dużo kosmetyków po prostu Ci ją zabierze, Ty zaś nie będziesz mógł cofnąć się po przejściu przez bramkę. Nie warto więc ryzykować przykrej utraty naszych kosmetyków. Jeśli podróżujesz z kimś np. chłopakiem to każde z Was może zabrać jedną foliowa torebkę i zapewne on swojej w pełni nie wykorzysta, więc to będzie ekstra miejsce dla Ciebie ;)
Jako torebkę (rzeczy osobiste) najchętniej biorę moją torbę na kamerę. W specjalnych przegródkach umieszczam kamerę, foliową torebkę z płynami, telefon, paszport i kartę pokładową. Dzięki temu wszystko co jest mi potrzebne mam pod ręką.


Odprawa w domu. Priorytet odprawy/wybór miejsc.

Odprawa online jest bezpłatna i po jej zakończeniu możemy wydrukować kartę pokładową. Możesz zadecydować o zakupie priorytetu odprawy/wejścia na pokład oraz o wyborze miejsc w samolocie.
Co do priorytetu osobiście mam mieszane uczucia i nie uważam go za niezbędny. Gdy podróżuję z Ryanair plusem jest możliwość szybszego wejścia do samolotu i uniknięcie kolejki przy odprawie. Pasażerowie, którzy wykupili pierwszeństwo nie zostaną też poproszeni o umieszczenie bagażu podręcznego w luku bagażowym. Niestety tak czy siak trzeba czekać na odprawienie wszystkich pasażerów, więc po prostu siedzimy dłużej w samolocie, gdzie niekiedy jest dość duszno i nieprzyjemnie. Priorytet jest natomiast bardzo ważną sprawą gdy podróżujemy z Wizzair, gdyż wówczas oprócz walizki podręcznej możemy zabrać ze sobą rzeczy osobiste np. torebkę.

Za dodatkową, stosunkowo niewielką opłatą możesz wybrać miejsce w samolocie. Z doświadczenia wiem, że to się opłaca. Po pierwsze odprawę możesz zrobić już na 30 dni przed planowanym wylotem (Ryanair) w przeciwnym razie masz tylko 4 dni. Gdy wybór miejsca pozostawiasz losowi to najczęściej trafi Ci się (albo po prostu mi się trafia) środkowe, najmniej wygodne miejsce. Gdy podróżujesz z kimś prawdopodobnie zostaniecie rozsadzeni po obu stronach samolotu. Mając możliwość wyboru najchętniej wybieram miejsca najbliższe wyjściom z samolotu z przodu bądź tyłu pojazdu. Tym sposobem po wylądowaniu nie muszę się tłoczyć w środku samolotu i tracić czasu na wyjście. Szybciej też od reszty pasażerów docieram do kontroli granicznej i nie tracę czasu w kolejce do kontroli paszportów. Miejsce, które jest najwygodniejsze to to od strony alejki. To od strony okna nie jest już tak wygodne, jednak pozwala nam podziwiać widoki w czasie lotu, zasłonić okienko bądź oprzeć głowę o ściankę samolotu, gdy chcemy się przespać. Najmniej lubię podróżować na miejscu środkowym.

Źródło zdjęcia:pixabay.com

Na dalszą część wpisu zapraszam tutaj :)
Pozdrawiam serdecznie
Joanna

You Might Also Like

2 komentarze

Najnowsze wpisy

Szukaj w tym blogu

Blog Archive

POLUB MNIE NA FACEBOOKU